ABD’de ara seçimler: Demokratlar Senato’da kontrolü korudu

Nevada Demokrat senatörü Catherine Cortez Masto ve Nevada Valisi Steve Sisolak

Kaynak, Getty Images

43 dakika ilkin

ABD’deki ara seçimlerde Demokratlar tehlikeli sonuç Nevada eyaletini de kazanarak Senato’da kontrolü korudu.

Eyalette hemen hemen resmi olmayan sonuçlara bakılırsa Demokrat Senatör Catherine Cortez Masto, eski başkan Donald Trump tarafınca desteklenen Cumhuriyetçi rakibi Adam Laxalt’ı geride bıraktı.

Böylece Senato’daki 100 sandalyenin 50’si Demokratların, 49’u Cumhuriyetçilerin oldu.

Senato’nun son üyesi ise Georgia eyaletinde 6 Aralık’ta yapılması beklenen ikinci turda belli olacak. Eyalet yasalarına bakılırsa adayların seçilebilmek için oyların minimum yüzde 50’sini alması gerekiyor.

Georgia’yı Cumhuriyetçilerin kazanması ve sandalyelerin 50-50 dağılması durumunda ise, oylamalarda son söz olarak Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in oyu belirleyici olduğundan, bu sonuçlara bakılırsa Demokratlar Senato’da çoğunluğu korumuş oluyor.

ABD’de 8 Kasım’da meydana getirilen ara seçimler, ülkede başkanlığı elinde tutan bir partinin son 20 senedir ara seçimlerde sergilediği en iyi performans oldu.

ABD Başkanı Joe Biden, ara seçim sonuçlarının kendilerini memnun ettiğini belirterek, Cumhuriyetçilere “Artık kim olduğunuza karar verme vakti geldi” diye seslendi.

Eski Cumhuriyetçi başkan Trump, Nevada ve Arizona’daki seçim hilesi yapıldığına dair dayanaksız iddialarda bulunuyor.

Geçen salı meydana getirilen ara seçimlerde, seçmenler 100 üyeli Senato’nun da 35 üyesi ve 435 üyeli Temsilciler Meclisi’nin tamamı için oy kullanmıştı.

senatoda sandalye dağılımı grafik

ABD Kongresi’nin öteki kanadı Temsilciler Meclisi içinse oy sayımı sürüyor. Cumhuriyetçiler şu ana kadar 211, Demokratlarsa 204 iskemle kazanmıştır.

Son 20 sandalyenin de dağılımı sonrası Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi’nde azca farkla çoğunluğu elinde tutması umut ediliyor.

Ara seçimler öncesi meydana getirilen derhal tüm kamuoyu yoklamalarında, Cumhuriyetçilerin (GOP) rengine atıfla “bir kırmızı dalga” bekliyordu. Tahminlere bakılırsa bu dalga yükselecek ve Biden yönetimini silip süpürecekti. Sadece sonuçlar dalganın söndüğünü, Demokratların beklenmedik düzeyde başarı göstermiş bulunduğunu gösterdi.

BBC’nin Şimal ABD muhabiri Anthony Zurcher sonuçların bundan önceki başkan Donald Trump için “zedeleyici” bulunduğunu, şu anki başkan Biden’ınsa kendi partisi içindeki desteğini sağlamlaştırmasını sağlamış olduğu yorumunu yapıyor.

Zurcher “ABD’deki siyasal ortam bundan önceki haftadan tamamen değişik görünüyor” diyor.

Ara seçimlerden ilkin Kurultay’de durum nasıldı?

8 Kasım’daki ara seçimlerden ilkin Senato’da Demokratların 48, Cumhuriyetçilerin 50 sandalyesi vardı sadece bağımsız 2 üye de oylamalarda Demokratları destekliyordu.

Eşitlik durumunda da Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in oyu belirleyici olduğundan Demokratlar Senato’da da çoğunluğa sahipti.

Temsilciler Meclisi’nde ise Demokratların 222, Cumhuriyetçilerin 212 sandalyesi vardı. Cumhuriyetçi üyelerden Don Young ise Mart ayında ölmüştü.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy