ABD, IŞİD lideri Ebu el-Hassan el-Haşimi’nin öldürüldüğünü doğruladı

ABD, terör örgütü IŞİD lideri Ebu el-Hassan el-Haşimi’nin öldürüldüğünü doğruladı.

CENTCOM Sözcüsü Albay Joe Buccino, yapmış olduğu yazılı açıklamada, “Ebu el-Hasan el-Haşimi’nin ekim ortasında ölümü, IŞİD’e bir başka darbe vurdu. Bu operasyon, Özgür Suriye Ordusu (Suriye Ulusal Ordusu) tarafınca Suriye’nin Dar’a vilayetinde gerçekleştirildi” ifadelerini kullandı.

IŞİD’in bölge için bir tehdit olmaya devam ettiğini aktaran Buccino, CENTCOM ve ortaklarımız IŞİD’in kalıcı olarak yenilgisine odaklandıklarını belirtti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby ise yapmış olduğu açıklamada, “Bir öteki IŞİD liderinin yeryüzünde daha çok yürüyemeyeceğini duyurmaktan sevinç duyuyoruz” dedi.

Bir askeri sözcü ise, operasyona hiçbir ABD gücünün katılmadığını deklare etti.

IŞİD’İN YENİ LİDERİ EBU EL-HÜSEYİN EL-HÜSEYNİ

IŞİD’in bir sözcüsü tarafınca gösterilen ses kaydında terör örgütünün lideri el-Haşimi’nin öldüğü bildirilerek, DEAŞ’ın yeni liderinin Ebu el-Hüseyin el-Hüseyni olduğu duyurulmuştu. Ses kaydında, el-Haşimi’nin nerede ve iyi mi öldüğüne dair detay verilmemiş ve çatışmada öldürülmüş olduğu belirtilmişti.

IŞİD’in liderlerinden Ebu Bekir el-Bağdadi, Ekim 2019’da Suriye’nin İdlib kentinde, Ebu İbrahim el-Haşimi ise 3 Şubat’ta Suriye’nin kuzeybatısında İdlib’e bağlı Atme nahiyesinde ABD Merkez Komutanlığı kontrolündeki Hususi Harekat Kuvvetleri tarafınca bir eve meydana getirilen baskında öldürülmüştü.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy