“ABD ile sorunumuzu çözecek şey fidye ödememiz”

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney bugün başkent Tahran’da Besic Teşkilatı Mensupları ile bir araya geldi.

Hamaney, Besic Teşkilatı’nın İmam Humeyni’nin en büyük ve mühim girişimlerinden biri bulunduğunu söyleyerek, “Besic, askeri bir teşkilattan daha yüksek mevki ve itibara haiz olup, aslen büyük millet hareketinde ülkeyi büyük adımlarla ileriye taşıyabilecek bir kültür, fikir ve söylemdir” ifadelerini kullandı. Hamaney, Batı Asya bölgesindeki en mühim ve kırılgan noktanın İran bulunduğunu söyleyerek, “Ilkin İngilizler peşinden da Amerikalılar İran’da tam bir egemenlik oluşturmak ve bilhassa paralı asker çiftçiliği oluşturmak için hususi bir yatırım yaptılar. Sadece devrimin gerçekleşmesi aniden sömürgecilerin düzenini bozdu ve güvenli bölgelerindeki sömürge politikalarına ölümcül, kafa karıştırıcı ve şaşırtıcı bir darbe indirdi. Planları Irak, Suriye, Lübnan, Libya, Sudan ve Somali’den oluşan 6 ülkeyi devirmekti. Böylece İran’ın bölgedeki stratejik derinliği ve yayılımı eninde sonunda yok edilecek ve ülkeyi zayıflatarak İran İslam Cumhuriyeti’nin kendisi de yıkılacaktı. Sadece İslami devrim düşüncesi ve uzantısı Irak, Suriye ve Lübnan olmak suretiyle üç ülkede yer aldı ve bu üç ülkede ABD’nin yenilgisi olan büyük ve mühim bir emek harcama yapılmış oldu” dedi.

Hamaney, “Devrimin ilk yıllarında cuma namazında demiştim ki devrim çiçek kokusu ve bahar havası gibidir. Havaya karışarak hepimiz onu koklar ve kimse buna engel olması imkansız. İşte bu yüzden İslam devrimi, bölge halkını dönüştürdü ve uyandırdı, Batılılar ve bilhassa ABD bir deva düşünmeli zira devrimin tohumları İran üstündeki hakimiyetlerini yok etmiştir. Bazı kişiler gazetelerde ve toplumsal medyada ülkedeki ayaklanmaları bitirmek için ABD ile sorununuzu çözmeniz ve ulusun sesini dinlememiz icap ettiğini söylüyorlar. ABD’nin İran ile problemi iyi mi çözülür? sorusu oldukca ciddi ve önemlidir. Acaba oturup görüşme ederek ve ABD’den taahhüt alarak problem çözülür mü? ABD ne yaptırımları kaldırdı ne de yükümlülüklerini yerine getirdi. ABD, nükleer faaliyetlerimizi azaltmamız karşılığında yaptırımları kaldıracağını söylemiş oldu, sadece bunu da yapmadı. Görüşme, ABD ile sorunumuzu çözmeyecek. Sorunumuzu çözecek şey ABD’ye fidye ödememizdir, sadece bu bir defaya mahsus değil, devamlı fidye ödemeliyiz” şeklinde konuştu.

Düşmanın en mühim yönteminin yalan yaymak bulunduğunu söyleyen Hamaney, “Düşmanı tanımalı ve onların planlarını bilmeliyiz. Bugün düşmanın en mühim yöntemi yalan yaymaktır. Düşman yalan haberler yapıyor ve bazı insanoğlu da buna inanıyor. Biz düşmanın amacını bilmeli ve ne yapmak istediklerine dikkat etmeliyiz” dedi.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy