ABD Başkanı Biden: ‘Demokratlar için iyi bir geceydi’

ABD Başkanı Biden gülüyor

Kaynak, Getty Images

bir saat ilkin

ABD’da geride kalan ara seçimlerde Cumhuriyetçi Parti’nin kırmızı dalga olarak tanımlanan bir oy patlaması yapabileceği değerlendiriliyordu. Bu yönde tahminlere rağmen Demokrat Parti birçok noktada oylarını korumayı başardı. ABD Başkanı Joe Biden seçimlerin kesinleşmeyen neticeleri için ‘Demokratlar için iyi bir geceydi” diyerek memnuniyetini beyan etti.

Ara seçimler, 2024 başkanlık seçimleri için de birçok işaret fişeği taşıyor.

79 yaşındaki Biden hemen hemen 2024 için yarışma kararını açıklamış değil.

Beyaz Saray’daki basın toplantısında da adaylığa ilişkin açık bir ifade kullanmadı fakat “Daha yeni başlıyoruz” sözü öne çıktı.

Joe Biden, Demokratların kuvvetli bir akşam yaşadığını savundu ve “Amerikan halkı bir kez daha konuştu ve bizim için aslolanın Demokrasi bulunduğunu bir kez daha kanıtladı” dedi.

Cumhuriyetçilerin Senato ve Temsilciler Meclisi’nden oluşan Kurultay’de çoğunluğu elde etmesi anlamında kullanılan Kırmızı Dalga’nın gerçekleşmediğini söyleyen Biden, sonuçların ‘derin bir nefes aldırdığını’ kaydetti.

Demokratlar bazı çekişmeli eyaletleri kazanmış olsalar bile, Cumhuriyetçiler Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu elde edecek benzer biçimde görünüyor. 

Senato’da kimin kazanılmış olduğu Georgia, Arizona ve Nevada’dan gelecek sonuçlarlar belirlenecek.

Georgia eyaetinde seçimin Aralık ayında tekrarlanması söz mevzusu.

Beyaz Saray’daki basın toplantısında, Donald Trump’ın 2024’teki ihtimaller içinde adaylığı da gündeme geldi.

Biden bu yöndeki soruya gülerek cevap verdi ve ‘Eğer aday olursa, yeni başkan olmaması için elimizden geleni yaparız” dedi.

Joe Biden’a, Cumhuriyetçiler’in Kurultay’de çoğunluk olması durumunda iyi mi çalışacakları da soruldu.

Biden, sonuçların Amerikalıların oy verdikleri siyasetçilerin sonu gelmez siyasal savaşlara girmesini istemediğini gösterdiğini savundu.

ABD Başkanı ‘tüm iyi fikirlere açık bulunduğunu’ da kaydetti.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy