22 bebeğini kaybeden anne: Bu kayıplar üzerine konuşabilmeliyiz

Imtiaz Fazil

14 Ekim 2022

Imtiaz Fazil 24 kez hamile kaldı sadece yalnızca iki evladı var.

İlk kez 1999 senesinde hamile kalan Fazil, 23 yılda 17 düşük yapmış oldu ve beş bebeği ise ilk doğum günlerinden ilkin yaşamını yitirdi. Sebebi, ender görülen bir genetik bozukluk.

BBC North West Tonight’ta konuşan 49 yaşındaki hanım İngiltere’nin Manchester şehrinde yaşıyor.

Fazil bu mevzuyla ilgili kelimeleri bir araya getirmenin zor bulunduğunu söylüyor. Sadece bu tip bazı toplumlarda tabuya dönüşen mevzuları konuşarak bebek kayıplarının bir kara kir olarak görülmesinin önüne geçmek istediğini ekliyor.

“Akrabalarım bu mevzuda oldukca fazla konuşmuyor, bu tarz şeyleri hatırlatmanın beni üzebileceğini düşünüyorlar” diyen Fazil, “Bu oldukca acı bir şey; bundan dolayı kimse konuşmaya yanaşmıyor. Kendilerine saklıyorlar” diyor ve ekliyor:

“Kimse benim iyi olup olmadığımı ya da bebeklerimi düşünüp düşünmediğimi bile sormadı. Çocuklarımı düşünmediğim bigün bile olmadı.”

bebek

Kaynak, Handout ailesi

Sarina Kaur Dosanjh ve eşi Vik de bebek kayıpları hakkında sessizliğin bozulmasını istiyor.

Birmingham civarlarındaki Walsall nahiyesinde yaşayan 29 yaşındaki çift Himmat Collective isminde, Cenup Asyalı hanım ve adamların bu konudaki deneyimlerini konuşabilecekleri bir yardım derneğini kurdu.

İki yılda iki kez düşük icra eden Sarina Kaur Dosanjh, bunun, hakkında kolayca konuşulabilecek bir mevzu olmadığını söylüyor:

“Bunun saklı bulunduğunu düşünüyorum. Halının altına süpürülüyor. Bu kırmamız ihtiyaç duyulan konulardan biri.”

Sarina Kaur Dosanjh ve Vik

Vik, bebeklerini kaybetmeleriyle ilgili konuştuğunda değişik tepkiler aldığını konu alıyor.

Bazı adamların ona travmasını atlatma mevzusunda yardım ettiğini bazılarının ise bunun, hakkında konuşabileceği bir mevzu olmadığını söylediğini belirtiyor.

Ancak mevzunun ağırlığının, paylaşarak azaltılabileceğini düşündüğünü ekliyor.

Sarina ise “Bizim toplumumuzdaki insanların; düşük, ölü doğum ya da başka şekilde bebek kaybedildiyse bunun utanılacak bir mevzu olmadığını bilmesi gerekiyor” diyor:

“Bunun insanoğlu tarafınca düzgüsel görümesini ve üzerine konuşulabilmesini umuyorum.”

Bu Fazil’ın da umudu. O da benzer şeyler yaşayan insanlara yardım etmek, bazı tavsiyeler vermek istiyor:

“İçinizde tutmayın” diyor, “Eğer tutarsanız, üstesinden gelemezsiniz. Açılmalı ve bu durumlar hakkında konuşmalısınız, yoksa sizi parçalar”.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy