17 Ağustos’ta kırılan fayın ucunda meydana geldi

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz Düzce’nin Gölyaka depreminin derhal arkasından HaberTürk canlı yayına katıldı. Tüysüz, yüreklere su serpen bir izahat yapmış oldu. 

Tüysüz yapmış olduğu açıklamada şu ifadeleri kullandı:

* Bu zelzele de 17 Ağustos’ta kırılan fayın ucunda meydana gelen bir zelzele. Oldukça sığ. Sığ olması depremin yüzeyde şiddetli hissedilmesini elde eden bir unsur. 6 büyüklüğü yıkıcı bir depremdir. 

* Yerin de oldukça iyi olmadığını dikkate aldığımızda hasar beklentisi vardır. Şu ana kadar gelen depremlerde şok şükür can kaybı yok. Sürpiz sayılabilir. 17 Ağustos’tan sonrasında bu bölgede bu seviyede bir zelzele beklenmiyordu.

* Bu tetiklenmiş bir zelzele olarak varsayılabilir fakat bölgede daha büyük bir beklentimiz yok. 5 ebatlarına kadar artçıların olması mümkün. Gelen artçılarda hasar görmüş binaların daha oldukça hasar görmesi mümkün.

BÜYÜK İSTANBUL DEPREMİNİ TETİKLER Mİ?

Dokuz Eylül Üniversitesi Zelzele Merkezi Öğretim üyesi Prof. Hasan Sözbilir de depremin beklenmedik bir yerde gerçekleştiğini söylemiş oldu. Sözbilir, 99 depreminde kırılan fayın ucunda yaşanmış olan depreme ilişkin şu şekilde konuştu:

O bölgede birçok kırılmamış fay var. Fakat şu anda depremin olduğu yer bu fayların hiçbiri değil. Kırılmanın beklendiği fayın üstünde gerçekleşmedi bu zelzele. Şu anda depremin merkezinin olduğu yer Gölyaka’nın kuzeyinde Sarıdere denen bir yer. 

Beklenen büyük bir depremi tetikler mi sorusuna ise Sözbilir, “Hayır” yanıtını verdi.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy