15 yaşında hayattan koparılan Berkin Elvan ölümünün 9. yılında anıldı: ‘Benim çocuğum geri gelmeyecek’

Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin attığı biber gazı fişeğiyle 14 yaşında başından vurulan Berkin Elvan, 269 gün komada kaldı.

Elvan 11 Mart 2014’te 15 yaşında 16 kiloda hayatını kaybetti. Berkin Elvan, vefatının dokuzuncu yılında bugün İstanbul Feriköy Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı.

Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, babası Sami Elvan, ablası Özge ve Gamze Elvan’ın yanı sıra HDP İstanbul Milletvekilleri Musa Piroğlu, Oya Ersoy, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı. Anma töreninde “Berkin Elvan ölümsüzdür”, “Berkin Elvan’ın 15’inde fidan” ve “Gezi tutsakları namusumuzdur” sloganları atıldı.

“ÇOCUKLAR ÖLMEZ”

Anma töreninde konuşan Anne Gülsüm Elvan, “Berkin’im benden ayrılalı 9 yıl oldu. Şimdi yaşasalardı 24 yaşında olacaktı. Ama 14 yaşındaydı. Yıllarca “çocuklar ölmesin” diyerek mücadele ettim. Bu yüzden ona ‘adalet’ dedik. Çok üzgünüz, çok kızgınız” dedi.

Kahramanmaraş’ta 11 ilde yıkıma neden olan depremlerle ilgili de açıklamalarda bulunan anne Elvan, “Doğmamış çocuklar enkaz altında kaldı. Umarım failleri bir an önce yargılanır. Sadece başkalarının acı çekmesine izin verme. Biz sadece adalet istiyoruz” dedi.

“ADALET NERDE?”

Anne Elvan’ın konuşmasının ardından Baba Sami Elvan bir konuşma yaptı.

Adalete vurgu yapan Baba Elvan, “Berkin öldürüleli 9 yıl oldu. Ama adalet için “A” yı görmedik. Oğlumuzun katili hala dışarıda. Belki de hala insanları öldürüyordur. O çıktı, ama karım ve ben 8 1/2 yıldır yargılanıyoruz. Gezi davasının tutukluları masum olmalarına rağmen müebbet hapisle yargılandılar ve şu anda cezaevindeler. Oğlumuzu öldüren katil çıktı. Adalet bunun neresinde? Oğlumun geri gelmeyeceğini defalarca söyledim. Ancak bu davanın emsal teşkil etmesini istiyoruz. Biz ülkemizde adalet, barış ve kardeşlik istiyoruz” dedi.

“SAVAŞMAK İÇİN BEKLEMEYECEĞİZ”

Baba Elvan’ın konuşmasının ardından avukat Deniz Özen, Gezi Parkı tutuklularından avukat Can Atalay’ın mesajını okudu. Atalay’ın mesajında ​​şu ifadelere yer verildi:

“9 yıl oldu, küçük bir çocuğu bizden aldılar. Polis kurşunu Berkin’i öldürdü. Bir çocuk göz göre göre öldürüldü. Katilin adı biliniyordu ama onu vermediler. Yıllardır bir çocuk katilini korumak için her türlü küfürü ettiler ama olmadı. Berkin bütün ülkenin evladı oldu ve o katili bulduk. Kavga edip tırnaklarımızla tırmalayarak mahkemeye çıkardık. Ülkenin tepesinden gelen ’emri ben verdim’ açıklamasına rağmen o mahkemeyi getirdik ve yargıladık. Bir gün bile hapiste kalmadı, disiplin soruşturması bile açmadılar. Şimdi mahkumiyetinin onaylanmasını bekliyoruz. O katil hapse girecek. Sadece kendisi değil amiri, yöneticisi, valisi de emri verene, emri verene kadar bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Kaybettiklerimizin hesabını soracağız” dedi.

“ADALETE AÇIĞIZ”

Can Atalay’ın mesajının okunmasının ardından basın açıklamasını Berkin Elvan’ın ablası Özge Elvan okudu.

Gezi Parkı tutuklularına dikkat çekilen açıklamada, “Bu sistem sadece Berkin için değil tüm çocuklar için adalet isterken onbinlerce çocuğu ailelerinden koparmaya devam etti. Adalete açığız. 6 yaşında bir çocuğun evlenmesine göz yumanlar hakkında adalet istiyoruz. Deprem bölgelerinde hayatını kaybeden, korunmayan ve tarikatlara teslim edilen çocuklar için adalet istemekten geri durmayacağız. Umuyoruz ki önümüzdeki yıl onuncu kez bu mezar başında toplandığımız zaman adaleti bulmuşuzdur.” söylendi.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy