13 yıl aradan sonra bir ilk

Yükseköğretim Kurulu’nun yurt dışından yabancı talebe kabulünde standartlaşmayı sağlamak suretiyle başlatmış olduğu TR-YÖS, 29 Ocak 2023 tarihinde yapılacak.

TR-YÖS, değişik ülkelerden adaylara Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına başvuruda kolaylık getirecek. Imtihan, Türkiye’de 17 ilde ve yurtdışında Şimal Kıbrıs Türk Kesimi dahil olmak suretiyle 9 ülkede toplam 27 imtihan merkezinde uygulanacak.

Geçerlilik süresi 2 yıl olan sınavda adaylara sayısal kabiliyet testinden 40 sual, temel matematik testinden 40 sual olmak suretiyle toplam 80 sual sorulacak. Imtihan; Türkçe, Almanca, İngilizce, Fransızca, Rusça ve Arapça olarak gerçekleştirilecek.

13 YIL ARADAN SONRA YÖS’Ü UYGULAYACAĞIZ”

ÖSYM’nin Türk üniversitelerine yurt dışından talebe kabulünde standartlaşmayı hedeflediğini belirten ÖSYM Başkanı Ersoy, “Yarım asırlık tecrübemizle, her yıl averaj 11 milyon adaya imtihan yapmaktayız. ÖSYM olarak yeni taleplere yanıt vermeyi ve bu doğrultuda imtihan çeşitliliğimizi artırmayı hedefliyoruz. Yurt dışından talebe kabulünde standartlaşmayı sağlamak amacıyla 13 yıl aradan sonra YÖS’ü uygulayacağız” ifadelerini kullandı.

28 Ocak Cumartesi günü yapılacak olan 2023 Elektronik Yabancı Dil Imtihanı (e-YDS 2023/1) ise Ankara, İstanbul, İzmir ve Adana’da toplam 5 bin adayın katılımıyla gerçekleşecek. Sınavda Güvenlik görevlileri dahil toplam 333 şahıs vazife alacak.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy