11 yaşındaki Yusuf Şah Mensa zeka testinde 162 puan alarak Stephen Hawking’i geçti

Yusuf

Kaynak, YORKSHIRE POST / SWNS

16 Kasım 2022, 16:24 +03

Güncelleme 5 saat ilkin

İngiltere’nin Leeds kentinde yaşayan 11 yaşındaki Yusuf Şah, 18 yaş altı Mensa zeka testinde mümkün olan en yüksek puanı aldı ve tüm yaş gruplarının birincisi oldu.

Yusuf 162 puanla, 2018’de yaşamını kaybeden ve bu testte 160 puan almış olduğu söylenen meşhur İngiliz fizikçi Stephen Hawking’i geride bıraktı.

İngiliz Daily Mirror gazetesi Yusuf’un tüm zamanların en büyük dahilerinden biri olarak kabul edilen ve bu teste resmen girmediği belirtilen Alman bilim insanı Albert Einstein’ı da geçmiş olabileceğini yazdı.

Başarısını ailesiyle bir yemekte kutlayan Yusuf, teste okul arkadaşlarının teşvikiyle girdiğini belirterek, “Sertifikam olmasına oldukça seviniyorum. Okuldaki hepimiz oldukça akıllı olduğumu düşünüyor. Ben de bu testi yapanlar içinde ilk yüzde 2’lik dilimde olup olmadığımı görmek istedim” dedi.

Cambridge ya da Oxford Üniversitesi’nde matematik okumak istediğini özetleyen Yusuf, boş zamanlarında sudoku ya da zeka küpü çözdüğünü söylüyor.

Yusuf’un anası Sana Şah, tüm ailenin oğullarıyla gurur duyduğunu belirterek “Yusuf ailede Mensa testine giren ilk şahıs. Kontrol merkezindeki yetişkinlerden korkabilir diye düşündüm fakat başardı. Fakat oğlumu testten sonrasında ‘Baban hâlâ daha akıllı’ diye uyardım” diyor.

Yusuf ve ailesi

Kaynak, YORKSHIRE POST / SWNS

Yusuf’un babası İrfan Şah ise teste hazırlık sürecinin birazcık zor bulunduğunu fakat hususi bir şey yapmadıklarını söylemiş oldu.

Aile, Yusuf’un sekiz yaşındaki kardeşinin de birazcık büyüyünce Mensa testine gireceğini belirtiyor.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy