1 sanık şartlı tahliye oldu

Ege Denizi’nde Seferihisar açıklarında, 30 Ekim 2020’de meydana gelen, 117 kişinin yaşamını kaybetmiş olduğu 6.6 büyüklüğündeki depremde, Bayraklı ilçesindeki Doğanlar Apartmanı’nda 15 şahıs yaşamını yitirdi, 12 şahıs de yaralandı.

DAVA AÇILDI

Depremin peşinden başlatılan soruşturmada, binanın müteahhidi Çetin Doğan ve statik-betonarme proje müellifi Mehmet Sedat Boyacı tutuklandı. Sürveyan gösterilen Gündüz Uysal tutuksuz yargılanırken, yapı fenni mesulü Bedriye Işıldak ise firar etti.

Hazırlanan iddianamede sanıklar hakkında, ‘bilgili taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına niçin olmak’ suçundan 22,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

İzmir 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın geçen duruşmalarında, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden istenilen bilirkişi raporunun mahkemeye ulaşmış olduğu belirtilip, mahkeme başkanı tarafınca okundu. Raporda, proje müellifi Mehmet Sedat Boyacı ve sürveyan Gündüz Uysal’ın ikincil, müteahhit Çetin Doğan ve yapı fenni mesulü Bedriye Işıldak’ın asli kusurlu olduğu açıklandı.

FİRARİ SANIK BEDRİYE IŞILDAK’IN DOSYASI AYRILDI

28 Mart’taki duruşmada savcı, mütalaasında, sanıklardan Çetin Doğan ve Mehmet Sedat Boyacı’nın ‘ihtimaller içinde kastla öldürme’ suçundan, Gündüz Uysal’ın ise ‘bilgili taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına niçin olmak’ suçundan cezalandırılmalarını talep etti.

Savcı, firari Bedriye Işıldak’ın dosyadan ayrılmasını istedi. Davanın 13 Mayıs’taki duruşmasında da mütalaasını veren duruşma savcısının yerine göreve gelen iddia makamı, hukuki görüş farklılıkları sebebiyle yeni mütalaa için süre istedi.

Hazirandaki duruşmada müteahhit Çetin Doğan 18 yıl ve statik-betonarme proje müellifi Mehmet Sedat Boyacı 12 yıl hapis cezasına çarptırılıp, tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Sürveyan Gündüz Uysal 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. Firari sanık Bedriye Işıldak’ın dosyası ise ayrıldı.

(*1*)

SANIKLAR YENİDEN HAKİM KARŞISINDA

Avukatların itirazları üstüne dosya istinafa taşındı. İzmir Bölge Adalet sarayı Mahkemesi 14’üncü Ceza Dairesi sanıkları tekrardan yargılama sonucu verdi. Sanıklar bugün 14’üncü Ceza Dairesi’nde hakim karşısına çıktı.

Duruşmaya tutuklu sanıklar Doğan ve Boyacı Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, tutuksuz sanık Uysal, taraf avukatları ve bazı müştekiler salonda hazır bulunmuş oldu.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Mahkeme başkanı, mahalli mahkemedeki yargılamada hukuka aykırılıklar olduğu nedeni öne sürülerek tekrardan duruşma açtıklarını söylemiş oldu ve tutuklu sanık Çetin Doğan’a yemin etti.

Hakkında suçlamaları kabul etmeyen Doğan, “Fazlaca fena durumdayım. Sıhhat problemlerim var. Yöneltilen suçlamaları kabul etmiyorum. Aynı bölgede oldukça bina yaptım ve hepsinde de kaliteli araç-gereç kullandım. Kolonlar ve kirişlerde oynama yapılmış. Binada en küçük bir kusur olsaydı iskan ruhsatı alamazdık” dedi.

Doğan’ın peşinden söz verilen tutuklu sanık Mehmet Sedat Boyacı tahliye talebinde bulunmuş oldu.

Boyacı, “2001 senesinde çalışmak için yurt dışına gittim ve ender aralıklarla İzmir’e geldim. Benden sonrasında neler bulunduğunu bilmiyorum. Kolonlar delinmiş, binada tadilatlar yapılmış. Bilirkişi raporunda da asli kusurlu değilim ve tahliyemi isterim” ifadelerini kullandı.

Tutuksuz sanık Gündüz Uysal ise mahalli mahkemedeki savunmasını tekrarladığını belirtti.

EN AĞIR CEZAYI ALMALARINI İSTİYORUM”

Uysal’ın avukatı Hacı Hakan Ağcakanat, bilirkişi raporunda müvekkilinin 2’nci derecede ikincil kusurlu bulunduğunu belirterek kusur izafe edilmesinin mümkün olmadığını savundu. Sanık avukatları, müvekkillerinin beraatini talep ederken, müşteki avukatları ise sanıkların üst hadden cezalandırılmaları talebinde bulunmuş oldu.

Depremde oğlu Ümit’u kaybeden Seher Perinçek, sanıkların en ağır cezayı almaları talebinde bulunmuş oldu. Perinçek, “4 çocuğumla beraber 23 saat yıkıntı altında kaldım. Oğlumu kaybettim, kızıma 65 saat sonrasında ulaşıldı. Burada sanıkların eylemleri ihtimaller içinde kasttır. Sanıkların en ağır cezayı almalarını isterim” dedi.

‘İKİ SANIĞA AZ CEZA VERİLMİŞ’                                                                        

Savunmaların peşinden iddia makamı, esas hakkında mütalaasını mahkemeye sundu.

Savcı, sanıklar Çetin Doğan ve Gündüz Uysal hakkında temel ceza atama edilirken uygun bir cezaya hükmedilmesi ve alt sınırdan fazla uzaklaşılması gerektiği gözetilmeden azca ceza tayini yapıldığını, Mehmet Sedat Boyacı hakkında ise fazla ceza tayini yapıldığına kanaat getirdi. Esas hakkında mütalaasında Boyacı için tahliye talebinde bulunan savcı, sanıkların ‘bilgili taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına niçin olmak’ suçundan ayrı ayrı 22’şer yıl 5’er ay hapisle cezalandırılması isteminde bulunmuş oldu.

Esas hakkında mütalaanın okunmasının peşinden sanık avukatları, müdafa için süre talebinde bulunmuş oldu. Avukatların süre taleplerini kabul eden kurul, Çetin Doğan’ın tutukluluk halinin devamına, Mehmet Sedat Boyacı’nın ise yurt dışı çıkış yasağıyla tahliyesine karar vererek duruşmayı 9 Aralık’a erteledi. 

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy